آثار و منابع علمی مدیریت اسلامی

برنامه مطالعات مدیریت اسلامی: سطح مقدماتی

ورود جدی، موثر و روشمند به مطالعه و پژوهش در یک عرصه‌ی علمی بدون یک برنامه‌ی مطالعاتی ‌دقیق، میسر نیست. علاوه‌ بر این، وجود یک برنامه مطالعاتی منسجم می‌تواند امکان برنامه‌ریزی گروهی و تسریع در رسیدن به اهداف را به ارمغان آورد. ای بسا انگیزه‌های جدی و مصممی که به سبب هرزخوانی‌های پراکنده و بی‌نتیجه (ناشی از نبود برنامه مطالعاتی دقیق در این عرصه) به خاموشی گراییده است.
در راستای رفع این خلاء در ادامه تلاش شده است، برنامه مطالعاتی مقدماتی برای ساماندهی مطالعات اولیه دانشجویان در زمینه مدیریت اسلامی و مقدمات آن فراهم شود. در تدوین این برنامه مطالعاتی ارزش‌های متعددی مورد توجه قرار گرفته است. از این میان می‌توان موارد زیر را مورد اشاره قرار داد:
• در نظر گرفتن وسع زمانی و توانی دانشجویان
• در نظر گرفتن امکانات موجود دانشگاه و دانشکده
• رشد متوازن و البته تخصصی متقاضیان در حوزه‌های گوناگون مطالعات اسلامی در مدیریت
• رشد پلکانی متقاضیان و معنادار بودن سطح بندی انجام شده
• تطابق حداکثری برنامه ارائه شده با واحدهای فعلی دانشجویان و تلاش برای ارتقاء کیفی واحدهای فعلی از طریق معرفی اساتید، منابع تکمیلی و تشکیل حلقه‌های مباحثه.
در این راستا تلاش شده است با رعایت موازین بالا برنامه مطالعات مقدماتی مدیریت اسلامی در دو بخش اصلی تدوین گردد. بخش اول این برنامه که با عنوان «مقدمی» نام‌گذاری شده است، به منظور معرفی مجموعه آثاری برای آشنایی با منابع و علوم اسلامی مورد نیاز برای تولید مدیریت اسلامی طراحی گردیده است. لذا آثاری در رابطه با علوم قرآنی و تفسیر قرآن، حدیث و علوم حدیث، منطق و فلسفه اسلامی، اخلاق، سیره اهل بیت علیهم السلام و فقه و اصول، معرفی شده‌اند . در هر دسته معرفی آثار در دو بعد صورت گرفته است. به عنوان نمونه در اولین دسته، ابتدا آثاری در ذیل بعد تفسیری معرفی شده‌اند که آَشنایی با تفسیر و علوم قرآنی را به صورت کلی میسر می‌سازند. در بعد دوم، در ذیل علوم قرآنی، آثاری معرفی شده‌اند که به مدیریت اسلامی از منظر قرآن پرداخته‌اند. همین وضعیت برای سایر دسته‌ها نیز جریان دارد.
بخش دوم این برنامه با عنوان تطبیقی اصلاحی نامگذاری گردیده‌است. منظور از تطبیقی اصلاحی، مقایسه، اصلاح و تکمیل دست‌آوردهای مدیریت متداول براساس منابع و علوم اسلامی است. این رویکرد را می‌توان ساده‌ترین رویکرد برای تولید علم مدیریت اسلامی نامید. در بخش دوم برنامه مطالعاتی،‌ آثاری که برای همین مقایسه، تطبیق و اصلاح ضرورت دارد،‌ مورد معرفی قرار گرفته است. باید توجه داشت بخش مقدمی مطرح شده در این برنامه مقدمات و پیش‌نیازهای کافی برای آغاز پژوهش در این رویکرد را فراهم می‌آورد.
سطح مقدماتی این برنامه جامع همزمان با میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن ع در نیمه رمضان سال 1397 در دانشگاه امام صادق ع توسط دکتر میثم لطیفی و دکتر مرتضی جوانعلی آذر رونمایی گردید
برنامه مطالعات مدیریت اسلامی رونمایی شد
در ادامه می توانید این برنامه مطالعاتی را که در دفتر مطالعات مدیریت اسلامی دانشکده مدیریت دانشگاه امام صادق ع تدوین شده است دریافت کنید:

برنامه مطالعات مدیریت اسلامی: سطح مقدماتی

اینجا محل تبلیغات شماست

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد ما

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker