آرشیو تلگرام سایت

تحلیل افزایش قیمت اتوبوس در ایام اربعین

قیمت بلیط اتوبوس در ایام اربعین 100 درصد افزایش یافت.

گزارش این خبر تنها یک جمله به طول می‌انجامد. اما یک نیا تحلیل در فراسوی آن است.

تحلیل افزایش قیمت اتوبوس در ایام اربعین

?خبر یک جمله است: “افزایش قیمت بلیت اتوبوس در ایام اربعین”
این خبر ابدا ساده نیست. و برخلاف تصور، فقط یک خبر #اقتصادی هم نیست. این یک خط خبر، خبری بسیار عمیق از حیث #فرهنگی است. این یک خط خبر، خبری از عمق انحطاط فرهنگی جامعه و دولت ماست. وقتی این انحطاط خطرناک را بهتر می فهمیم که این خبر هر ساله را با #فرهنگ #اربعین در همان #عراق قیاس کنیم. فرهنگ و عقیده ای بس مکرّم که هر شیعه عراقی، هر آنچه دارد پیشکش زائر میکند. پیرزنی که هیچ در خانه ندارد، جز فرشی کهنه و یک طشت که لباسهای شما را بشوید. مردی که التماس میکند، یک ناهار مهمان او باشی و خستگی از پاهای تاول زده ات بستاند.

? اما در این طرف مرز، در #ایران، قیمت کرایه و غذا و هر آنچه به #زائر ایرانی و غیرایرانی مربوط است، چند برابر میشود و با #عشق مردم، #کاسبی.
این است تفاوت #فرهنگ_اسلامی و فرهنگ #ظاهرا_اسلامی که همچون ویروسی کشنده، بخشی از حکومت و جامعه ایران را مبتلا کرده است. چگونه اینگونه شدیم؟! درست پس از جنگ. از سالهای عصر #سازندگی! بخوانید عصر #سرمایه_زدگی.
?همان ایرانی هایی که یک قوم و فامیل در یک خانه خوش و خرم زندگی میکردند و دار و ندارشان با هم بود. همان ایرانی هایی که زمان #شاه! لباس کهنه شده بچه اول، لباس نو بچه پنجم بود و با یک پلوی شب عید، سراسر شادی و شکر میشدند. همان ایرانی هایی که دهه اول #انقلاب، عارشان می آمد ماشین های گرانقیمت خارجی در خیابان ها ببینند! همان ایرانی هایی که ساعتها در صف کوپن نفت می ایستادند و وقتی وسط صف تمام میشد، با همسایه ها شریک میشدند. همان ایرانی هایی که 8 سال تمام، با دست خالی جنگیدند. و تو گویی هسته اصلی این فرهنگ انسانی، همان مردان جبهه بودند. جنگ تمام شد و رئیس جمهور وقت بر منبر نماز جمعه رفت و رسما اعلام کرد، تجمل خوب است! مردان جنگ از این پس بیایید به میدان اقتصاد! به میدان بانک و سرمایه… بیایید بنشینید سر سفره ..

?گاهی دل انسان عجیب برای #شهدا می گیرد. دوست داری هی آه بکشی و بگویی حیف.. حیف.. متوسلیان رفت.. نفر اصلی آزادسازی #خرمشهر. و فلانی آمد تا با استراتژی “جنگ جنگ تا یک عدد پیروزی” یک عمر به نوشاندن جام زهر بنازد و از آن نان بخورد! حیف.. حیف.. #همدانی آن اسطوره مقاومت و بصیرت رفت.. تا صفدرها از در و دیوار چرب بیت المال بالا روند… و آن #ژن_برتر سلفی بگیر، بر گُرده رای این ملت سوار شود.. چقدر حیف.. این ملت شهید #سنجرانی را نمی شناسد که یک عمر با سختی و مشقت در مکتب قرآن پرورش یافت تا در این روزهای پایانی مبارزه با #داعش پر بکشد.. ولی فلان جاسوس #بهایی یا #پژاک را که هر شب بی بی سی برایش روضه میخواند، می شناسد و طوطی وار برای #حقوق_بشر از دست رفته چند خائن هشتگ میزند!
حیف حیف که این گنج های نهفته در زمین دانه دانه پرپر میشوند.. و شهر در خور و خواب..

اینجا محل تبلیغات شماست

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد ما

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker