آرشیو تلگرام سایت

مدیریت زمان از منظر اسلام

☘️ وقت هرچه باشد طلا نیست ☘️

 

#مدیریت_زمان
⏰وقت هرچه باشد طلا نیست!⏰

✍?دکتر سعید رجحان (استاد دانشگاه و مشاور مدیریت)

⁉️شاید فکر، کنید می خواهیم شوخی کنیم. زیرا از قدیم به ما عکس این مطلب را گفته اند! آری، من هم با شما موافقم ولی متأسفانه این گفتارها، چندان در نحوه زندگی مردم ما تأثیر نکرده است!

⚜️اشتباه نکنید! اگر وقت و زمان، گرانبهاست، بخاطر ارزشمند بودن انسان است و الا چگونه می تواند بخودی خود ارزشمند باشد؟ در این صورت با ما موافق خواهید بود اگر بگوئیم:
ای انسان! وقت طلا نیست؛
تو گرانبهاترینی …

در این سلسله مطالب می خواهیم با مفهوم صحیح ⏰”مدیریت زمان”⏰ آشنا شویم.

✅مقصود از این کار مدیریت بر زمان نیست بلکه، مدیریت بهینه برنامه ها و فعالیتهایی است که در بستر زمان صورت می پذیرد.

اینک به خاطر بیاورید که چند بار در طول زندگی احساس کمبود وقت نموده و آرزو کرده اید که ای کاش در هر روز بجای 24 ساعت، 48 ساعت وقت می داشتید؟
حال، اگر به شما بگویند آرزوی شما برآورده شده، چه احساسی خواهید داشت؟

مدیریت زمان از منظر اسلام

?کلید تحقق این آرزوی شما در آموزه های علم مدیریت زمان می باشد!
یکی از مهمترین مسایل انسان در هر شرایطی، هر سن و سالی و با هر مذهب و اعتقادی، مسئله “موفقیت” (Success) می باشد.

1️⃣اولین نکته ای که باید در این خصوص توجه کنیم این است که موفقیت تابع فرآیند است: (Process of Sucess) و ما باید ارکان این فرآیند را در زندگی شخصی خود به دست آوریم.

2️⃣نکته دوم: طبق تعریف موفقیت : “موفقیت عبارت است از نیل رضایتمندانه به اهداف از پیش تعیین شده در زمان معین”.
بر اساس این تعریف، اگر در زندگی خود هدفی نداشته باشیم، موفقیتی هم نخواهیم داشت. در گام دوم باید فاصله خود تا اهدافمان را تعیین و مسیری که ما را به وضعیت مطلوب می رساند، شناسایی کنیم.

?بر این اساس مدل حرکتی ما در فرآیند موفقیت به صورت زیر خواهد بود:

? یکی از عواملی که موجبات رضایت ما را درفرآیند موفقیت تأمین می کند، مسأله “زمان تحقق هدف” می باشد. پس باید با طراحی یک برنامه زمان بندی شده، زمان دقیق تحقق اهدافمان را بدست آوریم و از اینجاست که پای مدیریت زمان در فرآیند موفقیت به میان می آید.

?به کارگیری آموزه های این علم موجب می شود که ما زمان کافی برای پرداختن به برنامه های خود بدست آوریم تا به موقع و با هزینه معقول اهدافمان را محقق کنیم.

?مهمترین اصل در این میان، اولویت بخشیدن به فعالیت هاست.

بهترین روش اولویت دادن به فعالیت ها چیست؟

 

?مهمترین اصل در این میان، اولویت بخشیدن به فعالیت ها و تقسیم آنها به امور فوری و ضروری است که در این صورت امور غیرفوری و غیرضروری خود به خود از زندگی ما حذف می شوند. #ماتریس_آیزنهاور

?همچنین در طراحی یک برنامه مناسب، با توجه به رسالتی که برای خود تعیین می کنیم، اولاً نیازمند انتخاب استراتژیک و ثانیاً اتخاذ تصمیمات استراتژیک هستیم.

?آموزه های علم مدیریت استراتژیک نیز از اینجا وارد فرآیند موفقیت می شود.

⚙️پس از تعیین هدف و تعیین مسیر بر اساس طراحی یک برنامه زمان بندی شده با استفاده از تکنیک های مختلف برنامه ریزی، نوبت به اجرای برنامه می رسد.

?یک نکته کلیدی در این مرحله این است که در حین اجرا و پس از هر دوره زمانی، باید دستاوردهای خود را ارزیابی و نتیجه آن را در برنامه اعمال کنیم. این امر موجبات تصحیح رفتار خود و برنامه هایمان را فراهم می نماید که در نتیجه اجرای آنها، قله اهدافمان فتح می گردد.

? اینک با بررسی دقیق فرآیند موفقیت، به یک نتیجه بسیار مهم و اساسی دست می یابیم و آن اینکه با انجام همه این فعالیت ها و اعمال مدیریت شخصی، به بخشی از توانمندی های بیکران خویش می رسیم و با تحقق اهدافمان، گوهر گرانبهای خود را در بستر شیرین “موفقیت” می یابیم! بر این اساس شما نیز با ما هم عقیده خواهید شد که:
ای انسان! تو می توانی … اگر از امروز اراده کنی!
#وقت_طلا_نیست

اینجا محل تبلیغات شماست

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد ما

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker