تحلیل مسائل سیاسیتحلیل ها

تحلیل حادثه تروریستی اهواز

آتش به اختیاری که نبود.

حادثه تروریستی اهواز چیزی نیست که به سادگی فراموش شود. این حادثه نمایشی از مظلومیت مردم ایران و فداکاری نیروی‌های نظامی و انتظامی بود.
اما بررسی جزئیات فیلم این حادثه تروریستی اسفبار مسائل و ضعف‌های مهمی را در سیستم آشکار می‌سازد. در ادامه ابتدا به چند نکته در رابطه با این حادثه اشاره شده و سپس تحلیلی از ضعف رفتاری – سیستمی که باعث تشدید این حادثه شد ارائه می‌شود.

?در زمان حادثه مشرف به جایگاه، ۸ یا ۹ تفنگ دوربین‌دار وجود داشت که به راحتی می‌توانستند در عرض ۳۰ ثانیه تروریست‌ها را به درک بفرستند. حتی با یک تفنگ قدیمی هم می‌توانستند این کار را انجام دهند اما کسی که پشت تفنگ دوربین‌دار بود در ابتدا حمله تروریستی را باور نمی‌کند و می‌گوید گلوله‌ها مشقی است بعد که تیر خلاص را می‌بیند می‌گوید دستور شلیک ندارد. فردی که پیش اوست به فرمانده زنگ می‌زند حتی فرمانده به او دستور تیراندازی را می‌دهد اما باز آن فرد شلیک نمی‌کند.

?در این صحنه‌ها مظلومیت آنهایی که ترور شده‌اند به خوبی مشهود است که ایجاد چنین صحنه‌هایی تنها به خاطر اشتباه امنیتی بود. اینکه چند نفر به کسانی که در حال جان دادن هستند تیر خلاص می‌زنند بسیار ناراحت کننده است و این اقدام به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

?باید جلوی این سهل انگاری ها گرفته شود تا در آینده شاهد این اتفاقات نباشیم. به هیچ وجه قابل قبول نیست چند تروریست از خدا بی خبر به عزیزان ما تیر خلاص زدند آن هم کسانی که سابقه رفتن به سوریه داشتند. آنهایی که مجروح شدند می‌گفتند که اگر یک تفنگ در دست داشتند جلوی این کار را می‌گرفتند چون از صحنه‌های بدتر از این در سوریه با پیروزی عبور کردند اما چون رژه بود آنها نمی‌توانستند تفنگ پر از فشنگ همراه داشته باشند. این افراد قربانی تیر خلاص شدند.

تحلیلی حادثه تروریستی اهواز

همانطور که در نکات بالا که از زبان رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان شد، اشاره شد، عدم واکنش برخی از نیروهای حفاظت به صورت شگرفی بر وخامت اوضاع در این حادثه تروریستی تأثیر گذار بوده است. تک تیراندازی که هرچه التماسش می‌کند؛ تیراندازی نمی‌کند:
آتش به اختیاری که نیست.
مهمتر اینکه چرا باید یک نیروی حفاظت چنین شیوه‌ای از برخورد را داشته باشد. به عبارت بهتر باید دید چرا آتش به اختیار که سهل است، ندای عقل و منطق نیز در گوش چنین فردی کارساز نیست.
متاسفانه باید گفت این یک مورد خاص نیست، بلکه ضعف‌های سیستمی و رفتاری متعددی در مدیریت کشور منجر به این بازخور می‌شوند.
در این میان مهمترین ضعف وضعیت ناشایست ارتباط میان کارمند و مدیر (که البته در تعابیر نظامی و … باید از تعابیر دیگری استفاده کرد) است. اعتماد به فرمانده مهمترین چیزیست که یک سرباز باید داشته باشد.
#آپدیت_می‌شود

اینجا محل تبلیغات شماست

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker