تحلیل مسائل سیاسیتحلیل ها

کروکودیل ما کجاست: تحلیلی بر آفات فیلتر تلگرام

در این نوشته تلاش شده است تحلیلی بر وضعیت امروزین فضای مجازی ایران ارائه شود. اما پیش از هر چیز باید در نظر داشت که مسئله فیلتر تلگرام بیش از هر چیز به علت اثراتی که بر وضعیت اقتصاد ما دارد شایان توجه است. لذا اینگونه تحلیل‌ها باید هوشیارانه و با پرهیز از دام گسترده فراموشی مسائل و مشکلات اصلی کشور، مورد نظر قرار گیرد.

تحلیلی بر آفات فیلتر تلگرام

کروکدیل رودخانه کارون ما کجاست؟

?در اوج رقابت های سنگین ای بِی و علی بابا در بازار چین، در سال 2005 زمانی که خانم مِگ وایتمن؛ مدیر ارشد اجرایی وقت ای بِی با موسس و رئیس علی بابا دیدار کرد، پلتفرم حراج علی بابا یعنی تائوبائو؛ پلتفرم حراج ای بِی یعنی ایچ نِت را به شدت شکست داده بود و به این دلیل او از رقابت با علی بابا مستاصل شده بود!
او در این جلسه تقاضای خرید تابوبائو را مطرح کرد که متوجه بیان معروف جک ما شد:
eBay may be a shark in the ocean, but I am a crocodile in the Yangtze River. If we fight in the ocean, we lose—but if we fight in the river, we win.
شرکت ای بِی ممکن است کوسه ای در اقیانوس باشد اما من یک کروکدیل در رودخانه یانگ تسه (چین) هستیم. اگر در اقیانوئس بجنگیم، بازنده ایم اما اگر در رودخانه بجنگیم؛ برنده ایم!

✅پس از آن، حرف آقای ما آشکارا عملی شد و نه تنها کروکدیل وارد اقیانوس شد و کوسه را شکست داد، بلکه به تعقیب او پرداخت و حتی با ورود رسمی به خانه او در تاریخ 18 سپتامبر 2014 بزرگترین عرضه اولیه بازار جهان (تا آن تاریخ) را به میزان 21.8 میلیارد دلار (در بورس نیویورک) با موفقیت تمام به انجام رساند!
کار کروکدیل اکنون بجایی رسیده است که در پلتفرم آن در سال گذشته 463 میلیارد دلار معاملات انجام شده حال آنکه کوسه توانسته به رقم 88.7 میلیارد دلار برسد و کروکدیل تحقق یک تریلیون دلار معاملات و 100 میلیون نفر اشتغال و خدمات به دو میلیارد نفر مشتری را برای سال 2020 هدف گذاری و اعلام کرده است.

?سالهاست که کوسه تلگرام از اقیانوس وارد رودخانه کارون شده و هم اکنون با خشم متولیان بازار رسانه روبرو شده و به عقب رانده می شود. حال آنکه معضل اصلی نه وجود نداشتن یا متنوع نبودن اپلیکیشن های بومی و نداشتن قابلیت های مختلف نظیر کانال، سوپرگروه، پرداخت آنلاین، کارت به کارت و…، بلکه نبودن اعتماد است و اعتماد سازی؛ خیلی حساس و زمانبر می باشد!

It takes 20 years to build a reputation and five minutes to ruin it.
?شهرت و اعتبار 20 سال طول می کشد تا ساخته شود و پنج دقیقه طول می کشد تا ویران گردد!?وارن بافت

?یکی می گفت رفتار ما ایرانی ها خصوصا در خارج کشور و در مقابل هموطنانمان همراه با حیا و سانسور است حال آنکه در مقابل خارجی ها هیچ چیز برای مخفی کردن نداریم. یک نمونه آن؛ لباس عوض کردن در ساحل است! یک طرف ما یک ایرانی غریبه باشد و آن طرف 100 تا خارجی! اگر خارجی ها بدن ما را ببینند ایرادی ندارد فقط آن یک ایرانی نبیند! و یا اگر یک ایرانی در یک مرکز خرید شلوغ به همه لبخند بزند، به محض دیدن یک ایرانی غریبه در بین جمعیت؛ لبخند او تبدیل به اخم می شود!
?باز هم یکی می گفت دلیل اینکه ما از خدا نمی ترسیم و از بندگانش می ترسیم (پناه بر خدا!) این است که اگر بندگانش اسرار ما را بدانند؛ عجولانه در همین دنیا در پی فراهم کردن امکان عقوبت برآمده و همینجا جهنم را نشان ما می دهند! حال آنکه خدای شفیق و مهربان آنها برای نشان دادن جهنم خود عجله ای ندارد و حتی برای انجام خلاف و معصیت مهلت را تمدید می کند و البته لحظه به لحظه مشتاق برگشتن ما به سوی خودش و توبه است!
?بنابراین به نظر می رسد ماجرای رفتار ما در مواجهه با اپلیکیشن های خارجی و داخلی هم تا حدودی همینگونه است. اگر خارجی ها اسرار و عقاید ما را بدانند مهم نیست و مشکل اصلی؛ دانستن داخلی هاست!

✔️بگذریم، دنیای امروز عرصه گردش آزاد و آنی اطلاعات است؛ چه درست و چه نادرست. زمانی که چرچیل می گفت:
“یک دورغ قبل از اینکه راست فرصت بالاکشیدن شلوار خود را داشته باشد، نصف جهان را طی کرده است!” دیگر تمام شده و راست و غلط؛ در کسری از ثانیه کل کره زمین را که هیچ، حتی ماه و مریخ را هم در می نوردند.

?بنابراین؛ بهترین راه مواجهه با تلگرام و گردش آزاد اطلاعات (بعضا نادرست و احیانا افشاگری ها و…) نه بستن آن بلکه سوار شدن بر بستر آن است.
شاید اگر بدون ملاحظات فامیلی، جناحی، ژنی و…هر روز شاهد اجرای بی رحمانه و قاطع عدالت بودیم، و هیچ مفسدی پناهگاه امنی در برابر ملت برای خود نمی دید، الان سوژه های مستند و فراوانِ تایید و تقویت کننده اعتماد عمومی، سرمایه اجتماعی و امنیت ملی هم در بین مردم و در بستر همین کوسه دست به دست می شد. فیلترینگِ بدون حل ریشه ای مشکل؛ پاک کردن صورت مساله و موجب تحمیل هزینه اضافی اینترنت حاصل استفاده از فیلترشکن و سلب اعتماد مردم است و البته اگر مشکل حل شود، دیگر نیازی به فیلترینگ نخواهد بود!
✅نهایتا اینکه دنیای امروز عرصه رقابت آزاد است! اجازه بدهیم در رودخانه کارون و با حضور جناب کوسه بزرگ، کروکدیل های ورزیده و قدرتمندی بوجود آمده، رشد کرده و آزادانه و منصفانه رقابت و مبارزه کرده و خود؛ کوسه را به عقب برانند!

⭕✍امیرعباس زینت بخش

اینجا محل تبلیغات شماست

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker