تحلیل ها

دفاع از فلسطین با عقل ابزاری و سودگرا نیز منطقی است

دفاع از فلسطین

آشنایی با منظومه فکری رهبر معظم انقلاب در رابطه با دفاع از فلسطین

علل وجوب حمایت از فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر قدس

چکیده: امام راحل عظیم الشان ملت ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر مساله فلسطین و مبارزه با اسرائیل تاکید داشته و دارند؛ به حدی که می‌توان مساله فلسطین را یکی از اهداف اصلی نهضت اسلامی و آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی ایران دانست. رهبر معظم انقلاب نیز تا کنون بارها و بارها متذکر شده‌اند که فلسطین مساله اول جهان اسلام است. در روزهای اخیر که دوباره شاهد جنایات رژیم اشغالگر قدس هستیم و ملت مسلمان ایران یکبار دیگر در حمایت از مسلمانان فلسطین قرار است به میدان بیایند و در راهپیمایی شرکت کنند شایسته است که به اختصار هر چه تمامتر دلایل ملت ایران برای دفاع از فلسطین و مبارزه با اسرائیل را بر مبنای اندیشه‌های امام و رهبری بازخوانی نماییم. اگر به اختصار هر چه تمامتر بخواهیم علل حمایت ملت ایران از فلسطین را بیان کنیم، موارد زیر برخی از آنها خواهد بود:

 1. حمایت از مظلوم یک وظیفه دینی است
 2. حمایت از مظلوم و ایستادن در برابر جنایتکار لازمه‌ی انسانیت است
 3. اشغال‌گران قبله اول مسلمین را غصب کرده‌اند
 4. رژیم صهیونیستی یک غده‌ی سرطانی و خطری برای کل منطقه و بشریت است
 5. موضوع اول جهان اسلام
 6. عامل وحدت جهان اسلام
 7. بهترین دفاع در برابر نظام سلطه و برهم زننده نقشه‌های دشمن
 8. تامین کننده منافع جهان اسلام
 9. تامین کننده امنیت ملی ایران
 10. جلوگیری از تکرار چنین جنایات و اشغالگری‌هایی

++++++++++++++++++++

در صورتی که بخواهیم به اختصار هر چه تمامتر برخی از اصلی‌ترین دلایل حمایت ملت ایران از فلسطین و مبارزه با اشغالگران قدس را بر مبنای اندیشه امام و رهبری بیان کنیم به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 1. حمایت از مظلوم یک وظیفه دینی است

اصلی ترین دلیل حمایت از فلسطین دستور دینی و آموزه‌ی قرآنی و ایمانی ماست که ما را به مبارزه‌ی با ظالم و حمایت از مظلوم دعوت می‌کند. حضرت علی علیه السلام که مولای متقیان و نماد اسلام راستین مورد نظر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است در وصیت خود به فرزندانشان فرمودند که (کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا). مبارزه با ظلم و حمایت از مظلوم از دستورات غیر قابل خدشه اسلام و قرآن است.

 1. حمایت از مظلوم و ایستادن در برابر جنایتکار لازمه‌ی انسانیت است

حتی اگر ما مسلمان نیز نبودیم دیدن جنایات رژیم غاصب صهیونیستی کافی بود که فریاد برآوریم و به مخالفت با آن اقدام کنیم. لازمه‌ی انسانیت و آزادگی این است که رژیم کودک‌کش اسرائیل را محکوم کنیم و مظلومان و آوارگان فلسطینی را مورد حمایت قرار دهیم. اگر کسی این حجم از جنایت تاریخی را ببیند و سکوت کند در حقیقت در انسانیت او باید دچار تردید شد.

 1. اشغال‌گران قبله اول مسلمین را غصب کرده‌اند

علاوه بر آنچه ذکر شد نمی‌توان از این نکته غافل شد که مسجد الاقصی و قدس شریف برای مامسلمانان از اهمیت ویژه اعتقادی برخوردار است و قبله اول و سرزمین مبارک فلسطین در اندیشه مسلمین جایگاهی خاص دارد. رها کردن این مسجد مقدس زیر چکمه‌های نحس و نجس اشغالگران با اعتقادات مسلمین سازگاری ندارد.

 1. رژیم صهیونیستی یک غده‌ی سرطانی و خطری برای کل منطقه و بشریت است

یک دلیل بسیار مهم دیگر برای مبارزه با اسرائیل این است که رژیم صهیونیستی حقیقتا یک غده سرطانی است. منظور از غده‌ی سرطانی فقط یک تشبیه و استعاره‌ی ادبی نیست. اسرائیل رسما در کتابهای درسی خود و در بیانیه‌های رسمی خویش اعلام کرده بود که خواهان گسترش به همه‌ی منطقه و اشغال از نیل تا فرات است. البته اکنون این رژیم رو به نابودی است و این ادعاهای گزاف را کمتر علنی می‌کند اما باید توجه داشت که هدف اصلی آنها سلطه طلبی و توسعه طلبی به کل منطقه است و حتی اگر نتواند کل منطقه را اشغال کند به دنبال سلطه سیاسی و اقتصادی و فرهنگی بر کل منطقه است. همچنین تفکر ضد بشری و ضد انسانی صهیونیست‌ها خطری برای کل بشریت است. صهیونیست‌ها با جنایت و کشتار و شکنجه و اعمال ضد انسانی این منطقه را اشغال کرده‌اند و برای این جنایت‌های خود مبانی فکری و عقیدتی صهیونیسم را ارائه می‌کنند. این خطری است که کل بشریت را تهدید می‌کند.

 1. موضوع اول جهان اسلام

فلسطین قلب تپنده جهان اسلام و مساله‌ای است که نمی‌توان آن را برای جهان اسلام یک امر حاشیه‌ای و غیر مهم دانست. یکی از دلایل اصلی حمایت از فلسطین آن است که مساله فلسطین در یکی از مهمترین مناطق جغرافیایی جهان اسلام و در لولای سه قاره و جایی که سه قاره کهن به هم وصل می‌شوند رخ داده است. اشغال قدس شریف و جایگاه مهم ژئوپلیتیک فلسطین به همراه نقشه‌های جنایت‌کارانه اسرائیل برای جهان اسلام باعث شده است که مساله فلسطین نه یک مساله حاشیه‌ای و دست چندم بلکه مساله اول جهان اسلام باشد.

 1. عامل وحدت جهان اسلام

یک علت دیگر حمایت از مساله فلسطین آن است که این امر مهم می‌تواند عامل وحدت جهان اسلام شود. اگر مسلمین به حق به این نکته‌ی مهم توجه کنند از بسیاری از اختلافات کم اهمیت دست برخواهند داشت و از برادر کشی دست خواهند شست و به وحدت و آرامشی خواهند رسید که در سایه‌ی آن عزت و امنیت پیدا می‌کنند. البته ارزش مساله فلسطین صرفا به خاطر ایجاد وحدت تاکتیکی بین مسلمین نیست؛ اما اهمیت وحدت به حدی است که اگر دفاع از فلسطین هیچ دلیل دیگری نداشت باید به خاطر وحدت مسلمین بر آن تاکید می‌کردیم.

 1. بهترین دفاع در برابر نظام سلطه و برهم زننده نقشه‌های دشمن

اهمیت دیگر مساله فلسطین و علت دیگر وجوب حمایت از آن این است که تشکیل رژیم اشغالگر قدس نقطه مرکزی و محور اصلی نقشه‌های استکبار و نظام سلطه برای منطقه‌ی ماست. در ایده‌های آمریکا و دیگر ابرقدرتها برای استثمار منطقه‌ی غرب آسیا، صهیونیست‌ها و ایجاد یک رژیم مسلط اشغالگر نقش محوری را ایفا می‌کند. برای بر هم زدن نقشه‌های دشمن در منطقه و آزاد سازی ملت‌های مسلمان از زیر سلطه‌ی عوامل آمریکا بهترین راه مبارزه با اسرائیل و ضربه زدن به نقطه‌ی مرکزی نقشه‌ی دشمن است.

 1. تامین کننده منافع جهان اسلام

مبارزه‌ی با اسرائیل یعنی مبارزه با نظام سلطه و نقشه‌های آن در منطقه. شکست اسرائیل گامی بزرگ در خنثی کردن طرح‌های ابرقدرت‌ها در منطقه‌ی ما خواهد بود. در چنین شرایطی منافع مادی ملت‌های مسلمان نیز که اکنون به واسطه سرسپردگان آمریکا و غرب چپاول می‌شود تامین خواهد شد. با شکست اسرائیل و تضعیف آمریکا در منطقه، دیگر رژیم‌های وابسته‌ای مانند عربستان و بحرین و … نخواهند توانست بر ملت‌های مسلمان به نفع آمریکا حکومت کنند و دیگر غارت منابع این منطقه روال عادی حکومت‌های غربی نخواهد بود.

 1. تامین کننده امنیت ملی ایران

رژیم اشغالگر قدس به عنوان یک رژیم بحران ساز و اشغالگر باعث صدمه به منافع ملی ایران و امنیت ملی کشور ما نیز هست. اگر از فلسطینیان حمایت نکنیم و اجازه دهیم که صهیونیست‌ها بر آنها مسلط و گروه‌های مبارز را سرکوب کنند، ناامنی‌های ساخته‌ی اسرائیل به سراغ داخل کشور ما خواهد آمد. اگر اسرائیل تا زمان فروپاشی نهایی آن در سرزمین‌های اشغالی مشغول نگه داشته نشود حتما به طرح‌هایی جدی‌تر برای ایجاد ناامنی در ایران اسلامی خواهد پرداخت.

 1. جلوگیری از تکرار چنین جنایات و اشغالگری‌هایی

علل مختلف دیگری را نیز می‌توان برای مبارزه با اسرائیل غاصب برشمرد. اما در این فرصت کوتاه به عنوان آخرین نکته بر این امر تاکید می‌کنیم که برای جلوگیری از تکرار جنایاتی مانند صبرا و شتیلا و برای جلوگیری از تکرار کشتارهای زنان و کودکان باید رژیم اشغالگری قدس از میان برود. تداوم این رژیم چراغ سبزی به جنایتکاران عالم است که به سبعیت خود ادامه دهند و ملت‌های مسلمان باید با اضمحلال رژیم اشغالگر قدس راه را بر تکرار جنایت‌ها ببندند.

دانلود مقاله دفاع از فلسطین

نوشته دکتر سید جواد حسینی

اینجا محل تبلیغات شماست

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker