مدیریت مسجد

اهمیت نیروی کار مسجدی

?مسجدی از مسجد مهم‌تر است!

همت و تلاش عمومي نهادهاي حقوقي و شخصيت‌هاي حقيقی براي ساختن مساجد و حوزه‌های علميه قابل ستايش است، ولي نمی‌توان اين حقيقت را ناديده گرفت كه امروز مشكل و كمبود ما بيش از سخت افزار ساختمان و بناي مسجد و حوزه، نرم افزار اشخاص مسجدي و حوزوي است.
با ساختن مسجد و حوزه، نيروي انساني براي حضور معنوي و فرهنگي ساخته نمی‌شود ولی با پديد آمدن تقاضای مسجدی‌ها و حوزوی‌ها به طور طبيعي ساختمان به راحتي قابل تأمين است و متاسفانه ما از اين نكته غافليم.

يكي از مشكلات جدی امروز كشور، بي‌توجهی ما به منابع انساني و سرمايه‌های بشری است و بايد اعتراف كنيم كه بر خلاف رويه اسلام و اهل بيت كمتر به سرمايه‌گذاري نرم افزاري و تربيت نيرو توجه داريم.
اگر همين حالا به ما بگويند يك قطعه زمين هست كه ده سال ديگر قيمتش مثلا صدبرابر رشد می‌كند خيلي از ما به سرعت می‌رويم و هزينه لازم براي خريد آن زمين و سرمايه‌گذاري ملكی را فراهم می‌كنيم، ولی اگر به ما بگويند يك جوان هست كه اگر هفته‌ای دو ساعت برايش وقت بگذاريد در آينده چهره‌ای ارزشمند و مفيد خواهد شد چندان رغبتي براي سرمايه‌گذاري بر روی آن جوان نداريم.

در رابطه با اهمیت نیروی کار مسجدی شايد بتوان گفت يكي از عوامل موفقيت دشمنان و عقب ماندن ما طي قرن‌های اخير دقيقا همين نكته است.
مي‌گويند بيل كلينتون در دوره دوم رياست خود در دفاع از لايحه بودجه‌ای كه به كنگره ارائه داده بود گفت از هر بخش خواستيد حتى بودجه دفاعي و نظامي كم كنيد غير از يك بخش كه به هزينه حمايت و تامين پنج هزار نفر نخبه آمريكا اختصاص دارد!
رهبر بزرگوار انقلاب در جايی گفته بودند كه: “برای يك كشور نيروی انسانی همه چيز است” و اين جمله كه ريشه در تعاليم دينی قرآنی و روايی دارد خلاصه رويكردي است كه باعث موفقيت كشورهای پيشرفته شده است.

كافی است ميزان توجه و ارزش‌گذاری نظام‌های مختلف اجتماعي و سياسي نسبت به استعدادها و نخبگان يا سهم آموزش و پژوهش از بودجه‌های دولت‌هاي مختلف را با هم مقايسه كنيم تا به روشني ببينيم چگونه هر جامعه‌ای بايد براي سعادت و نيكبختي به قابليت‌ها و استعدادهای بشری توجه كند و امروز برای آينده خود سرمايه‌گذاري كند.
بي ترديد امكانات و بناهای زيرساختی و ظرفيت‌های خدمات عمومي در حوزه دين و فرهنگ بايد پابه پای گذشت زمان و افزايش جمعيت توسعه پيدا كند، ولي اگر متناسب با اين توسعه كمی نتوان برای توسعه كيفي نيروی انساني لايق و شايسته تدبيری كرد به مرور با عدم توازن در اين زمينه روبرو خواهيم شد و ساختمان‌هايي خواهيم داشت كه بزرگ‌تر از حجم نياز كاربران خواهد بود!

#محمدرضا_زائری

اینجا محل تبلیغات شماست

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker