پیشنهاد سردبیرتحلیل ها

استراتژی فراموش شده

☘️ تحلیل مدیریتی اعتراضات اقتصادی ☘️

بهترین دوران و بدترین دوران است ما آشکارا شاهد آغاز یک جنبش بی سریم. جنبش هایی که رهبر مشخص ندارند و فقط بر تجمیع نارضایتی ها استوار است که سازماندهی مشخصی ندارند و از طریق فضای مجازی تکثیر میشود. ابتدا فقط آرام و با شعار و بدون خشونت است اما عمدتا با کشته شدن یا کشته سازی از یک فرد بدبخت بینوا مثلا یک کارگر دستفروش یا… به خشونت میکشد و فرایند بازگشت ناپذیری آن آغاز میشود. در نهایت توسط کسانی که توانایی سوارشدن بر امواج آشوب را دارند یا احزاب اپوزیسیون قدرتمندتر کانالیزه و تصاحب میشوند. تا ما به کدام مرحله برسیم یا در کدام مرحله آن را متوقف کنیم.

با این همه ما باید چه موضعی در مقابل این جنبش بی‌سر داشته باشیم. پر واضح است که در این تجمعات اعتراض آمیز، مردم و عوامل بیگانه در کنار هم و غیر قابل تمیز هستند. این همان جایی است که باید به استراتژی فراموش شده روی آوریم.

استراتژی فراموش شده چیست؟

جا دارد ابتدا نگاهی به کلمات مولی علی ع در این باره بی‌اندازیم:

َإِنْ شَکَوْا ثِقَلاً أَوْ عِلَّةً أَوِ انْقِطَاعَ شِرْبٍ أَوْ بَالَّةٍ أَوْ إِحَالَةَ أَرْضٍ اغْتَمَرَهَا غَرَقٌ أَوْ أَجْحَفَ بِهَا عَطَشٌ خَفَّفْتَ عَنْهُمْ بِمَا تَرْجُو أَنْ یَصْلُحَ بِهِ أَمْرُهُمْ وَ لاَ یَثْقُلَنَّ عَلَیْکَ شَیْءٌ خَفَّفْتَ بِهِ الْمَؤونَةَ عَنْهُمْ … .
اگر مردم از سنگینی مالیات یا آفت زدگی یا بی آبی و خشکسالی یا دگرگونی وضع زمین در اثر غرقاب یا بی آبی شِکْوه کردند، به آنان تا هر قدر که می دانی موجب بهبود وضعشان خواهد شد، تخفیف بده و مبادا این تخفیف بر تو گران آید؛ زیرا این ذخیره ای است که به صورت آبادانی و عمران به تو باز خواهند گردانید.”

در این بیانات، حضرت به مالک اشتر تاکید می کنند در صورتی که اعتراض و شکایتی در خصوص مسائل اقتصادی شد تلاش کنید که ضمن درک مردم، با رفع این مسائل موجب خرسندی مردم شوید و این نه یک منت بر مردم بلکه یک ذخیره بزرگ است.

بله استراتژی فراموش شده همان چیزی است که به راستی در میان مسئولین دولت ما فراموش شده است.

جنبش بی سر از اسمش پیداست، ماری نیست که بتوان سرش را بزنیم و از دستش خلاص شویم. شاید از دل مردم برآمده است.

#ادامه_دارد…….

کلیدواژه
اینجا محل تبلیغات شماست

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد ما

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker