تحلیل مسائل بین المللیتحلیل ها

ادراکات خیالی؛ اقدامات جنجالی

تحلیل سخرانی ترامپ در رابطه با برجام با ایران

ترامپِ امروز بیش از همیشه تصویر واقعی ایالات متحده آمریکا را نشان می­دهد تا خوش باوران داخلی بهتر با شیطان بزرگ آشنا شوند. او در سخنرانی جمعه شب خود وقیحانه اتهامات سایر روسای جمهور آمریکا را با زبانی بی­ادبانه و دیوانه­وار مجدد تکرار کرد و به تعبیر دکتر روحانی بر خلاف جنگ تبلیغاتی قبلی که به راه انداخته بود حرف تازه­ای نزد که ایران را غافلگیر کند. خود در سازمان ملل متحد بی­شرمانه به حکومت مردم­سالار جمهوری اسلامی تاخت و مثل سایر رؤسای جمهور آمریکا با ادراکات غلط خود از عالم، نظام جهانی را تشریح کرد.

در علم رفتار، ادراک را فرایند تشخیص، انتخاب، سازماندهی و تفسیر داده­های محیطی تعریف می­نمایند. هر کدام از مراحل ذکر شده در این فرایند امکان دارد که دچار اختلال شود و در نهایت مجموع ادراک فرد را دچار خطا می­کند. دانشمندان رفتار و روانشناسی عموماً اهمیت ادراک را به این دلیل می­دانند که رفتار آدمی غالبا بر اساس آنچه که از واقعیت ادراک می­کند شکل می­گیرد نه بر اساس خود واقعیت. همچنین به نظر می­رسد ارزش فرد به این است که ادراکات خود را به حقایق موجود در جهان نزدیک گرداند.

کبر و غرور یکی از عواملی است که به لحاظ دینی سبب اختلال در فرایند ادراک می­شود و نمی­گذارد که ادراکات انسان به سمت حق طلبی سوق پیدا کند. روحیه استکباری و نگاه از بالا به پایین سال­هاست که سبب شده فرایند ادراک دولت مردان آمریکایی در عرصه سیاسی دچار اختلالات جدی گردد؛ طبعا روابط ایران و آمریکا و سیاست­های خصمانه دولتمردان آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران از این قاعده مستثنی نیست. بر اساس این ادراکات ناصحیح، اقدامات روسای جمهور آمریکا در قبال ملت ایران روز به روز شکل سفیهانه­تری به خود می­گیرد. اگر بخواهیم به شماری از این اقدامات ابلهانه اشاره کنیم می­توانیم لیستی از شش یا هفت رییس جمهور قبلی آمریکا را با سیاست­های آن­ها در قبال ایران تهیه کنیم که از حوصله این نوشتار خارج است اما به عنوان نمونه به تعدادی از آن اشاره میکنیم:
جیمی کارتر به عنوان سی و نهمین رئیس جمهور آمریکا تا آخرین لحظه حیات منحوس پهلوی دست از حمایت آن برنداشت و در اوج بحران و انقلاب، در اظهاراتی عجیب که نشان از فاصله ادراکی او از واقعیت بود، ایران را جزیره ثبات می­نامید! او آمریکا را بزرگترین قدرت جهان می­دانست و شاه را ژاندارم خود قلمداد می­کرد، لذا بر اساس این ادراک در مخیله خود نیز نمی­توانست عظمت انقلاب اسلامی ایران را بگنجاند.

رونالد ریگان، چهلمین رئیس جمهور آمریکا از بدو ورود به حمایت و پشتیبانی از صدام جنایتکار پرداخت و در فروش اسلحه، ارسال مستشاران نظامی و اجماع­سازی برای عراق بعثی دریغ نکرد. او فکر می­کرد که صدام می­تواند با ساز و برگ نظامی بر قومی که نصرت الهی را به دنبال خود دارد، فائق آید و انقلاب ایران در همان سال­های اول پرچیده ­شود. او نمی­دانست « إِن تَنصُرُواْ اللَّهَ یَنصُرْكُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ‏» و نمی­دانست «ِانَّ اللّهَ بالِغُ اَمرِه»

بوش پسر نیز با تهدید نظامی ایران، محور شرارت خواندن جمهوری اسلامی و تهدید مستقیم نظامی ایران فکر می­کرد می­تواند جمهوری اسلامی را وادار به عقب نشینی از مواضع انقلابی خود کند و رعب سبب می­شود تا رهبران ایران دست از یاری دین خدا و جریان حق بردارند. او نمی­دانست تقوای الهی سبب می­شود تا رعب کفار در دل مومنان نفوذ نکند که خداوند متعال نبی خود را نسبت به اینگونه اقدامات احمقانه کفار هشیار کرده و قاعده صحیح عالم را به او معرفی می­کند: « يَأَيُّهَا النَّبِىُّ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِينَ عَلَى الْقِتَالِ إِن يَكُن مِّنكُمْ عِشْرُون صَابِرُون يَغْلِبُواْ مِاْئَتَيْنِ وإِن يَكُن مِّنكُم مِّاْئَةٌ يَغْلِبُواْ أَلْفاً مِّنَ الَّذِينَ كَفَرُواْ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَّا يَفْقَهُونَ‏»

نمونه­های ادرک­های غلط در میان دولتمردان آمریکا کم نیست. می­توان از تحریم، فتنه و … به عنوان کج فهمی­های آن­ها از نظام رفتاری مومنین که قرآن کریم و ائمه اطهار (علیهم السلام) بنا نهادند، نام برد. اگر دولتمردان آمریکایی دست از جاهلیت مدرن خود برمی­داشتند و روحیه استکباری و خودبزرگ بینی را کنار می­گذاشتند، بعید بود با این همه موسسات تحقیقاتی در طول این سالیان طولانی به راه­حلی برای تعامل با ایران دست پیدا نمی­کردند؛ اما این سرمستی و این تلاش برای استعمار کشورهای دیگر و همچنین حکام منافق برخی کشورهای منطقه دست به دست هم داده­اند تا آمریکا را به ورطه نابودی بیفکنند.

و اما ما همانطور که کتاب وحی مژده داده در برابر جمهوری اسلامی با پیروی از ادراک­های ناشی از باور به توحید راهی جز متصل شدن به قیام صاحب الامر (علیه السلام) و یاری جریان حق نمی­بینیم، اگر چه می­دانیم یاری کردن جریان حق دشوار است. همچنین می­دانیم که این سیاست مدار مستکبر آمریکایی که اینطور یاوه سرمستی می­سراید و در پی نابودی نظام اسلامی است، با این ادراک­های شیطانی و سفیهانه سرنوشتی بهتر از فرعون و نمرود نخواهند داشت؛ همانطور که به تعبیر رهبر معظم انقلاب (مدّظله): پنج رئیس جمهور دیگر [آمریکا] از اوّل انقلاب تا امروز، در این آرزو که جمهوری اسلامی را تسلیم کنند یا مُردند یا در تاریخ گم شدند، شما هم مثل آنها؛ شما هم این آرزو را هرگز به دست نخواهید آورد که ایران اسلامی را تسلیم کنید.

☘️ تحلیل مدیریتی آخرین حوادث دنیا را در ☘️

??????

سایت

و

کانال

مدیریت اسلامی دنبال کنید.

 

 

کلیدواژه
اینجا محل تبلیغات شماست

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker