پیشنهاد سردبیرمکتب مدیریت اسلامی

مدیریت اسلامی چهار راهکار اساسی

تبیینی از چیستی مدیریت اسلامی در پرتو چگونگی تحقق آن

مدیریت اسلامی: چهار راهکار اساسی

به منظور تبیین چیستی مدیریت اسلامی میتوان رویکردهای مختلفی را اتخاذ کرد. در این نوشته با تمرکز بر موضوعات موجود و چگونگی پاسخ مدیریت اسلامی به آنها

مدیریت اسلامی نیز مثل هر علم دیگری روشهای خود را دارد و هر یک از این روشها باید در موقع خود به کار گرفته شود
لذا چهار راه کار اساسی زیر معرفی میشود
این چهار راه کار پس از چند دوره پیشبرد و اجرایی شدن تئوری ها باید به یک شاهراه بنیادی بیانجامد که در انتها اشاره خواهد شد:
راهکارها:
1- سیره پژوهی: بسیار مواقع دین حلال و حرام ندارد، (حتی به تعبیری مکروه و مستحب، منطقه الفراغ) ، لذا عده ای خیال میکنند که مدیریت اسلامی در این مواقع ساکت است و در این زمینه نظر و جای کار ندارد. اما اینگونه نیست. چطور از زندگی کسانی مثل از فورد گرفته تا استیوجابز تئوری استخراج می کنند. لذا ماهم می توانیم از سیره و اقدامات اهل بیت چنین استفاده ای بکنیم
واضح است نتیجه ای که حاصل میشود، حلال یا حرام شرعی نیست، بلکه میتواند با هدف کارایی مورد استفاده قرار بگیرد.
مثالی برای چنین عرصه ای حوزه ی ساختار سازمانی است –یعنی دین هیچ نوع ساختار سازمانی را حرام یا واجب نکرده- و مثال پژوهشی با این راهکار مقاله «بررسی دلالت¬های مدیریتی سیره حضرت علی (ع) در عرصه سازماندهی، مطالعه موردی شرطه الخمیس» می¬باشد.
2- مبناگرایی دینی: مدیریت اسلامی نمی تواند متوجه مدیریت غربی نباشد، چرا که نادیه گرفتن باعث عقب افتادن و استفاده نکردن از تجربیات فراوان آنها میشود. از طرفی واضح است موضع تطبیقی نیز نادرست است، و به حدیث اندودی تئوری های غربی می انجامد. لذا موضع صحیح در این عرصه مبناگرایی است، به کوتاه ترین سخن مبناگرایی یعنی مبانی غریبه و بعیده تئوری های غربی را (به صورت همدلانه) استخراج کنیم، و سپس آن مبانی را به اسلام عرضه کرده و ببینیم که مخالف اسلام است یا موافق (چون خود تئوری را نمی توان به اسلام عرضه کرد، مثلا تئوری نظام رشد نیروی انسانی X را نمی توان گفت اسلام موافق آن است یا مخالف، اما اگر مبانی اش را استخراج کنیم متوجه میشویم که مبنای حرف مادی گرایی یا فرد گرایی اتمیستی است و لذا طرد میکنیم، یا متوجه میشویم مبانی حرف بر اساس تجربه و میل انسان به پیشرفت است و قبول میکنیم)
3- اجتهاد فقهی: در مدیریت بسیاری مواقع مسئله حلال و حرام مطرح است، مثلا یک کارگر را اخراج کنیم یا نه؟ در چنین شرایط باید به اجتهاد فقهی روی آورد چون میخواهیم حکم شرعی دهیم و تفاوتی با دیگر احکام ندارد.
4- سبک شناسی در پرتو اخلاق عرفان و فلسفه اسلامی: به نظر می رسد هیچ یک از مطالب این علوم نه این قابلیت را دارد که با آن حکم شرعی داد و نه اینکه الگوی عمل قرار بگیرد، و نه اینکه مبنای مقایسه با مبنای غربی شود، اما توصیه هایی مرتبط با فرد می¬توان از آنها استخراج کرد، که باعث تفاوت در رویکردهای اجرایی و همچنین مزیتهای رقابتی شگرفی چون سطح بالای تحمل ابهام و … است.

✍ سید مهدی عزیزی

کلیدواژه
اینجا محل تبلیغات شماست

مقالات مرتبط

9 thoughts on “مدیریت اسلامی چهار راهکار اساسی”

  1. سلام دوست عزیز
   این نوشته از مقالاتی است که به صورت اختصاصی برای سایت مدیریت اسلامی نوشته شده است

  1. سلام توضیح تمامی راهکار ها به صورت مختصر در نوشته قرار دارد
   البته تایید می کنم که هر یک از این راهکارها پیچیده بوده و نیازمند تبیین تفصیلی و ذکر مثال اجرایی است که باید در قالب یک کتاب علمی تفصیلی ارائه شود
   ممنون از ارسال نظر شما

پیشنهاد ما

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker