معماری
خانه / آثار و منابع علمی مدیریت اسلامی / مدیریت دولتی / تئوری سازمان اسلامی / شرطه الخمیس؛ نماد سازماندهی نوآورانه حضرت علی (ع)

شرطه الخمیس؛ نماد سازماندهی نوآورانه حضرت علی (ع)

سازماندهی اسلامی از مهمترین عرصه های دانش و اقدام مدیریت است، اما متاسفانه بسیار مورد بی توجهی قرار گرفته است. این بی توجهی تا جایی بوده است که بسیاری مدعی شده اند که سازماندهی یک عرصه ی صرفا تکنیکی بوده و جایی در مدیریت اسلامی ندارد. با این همه مقاله ای که در ادامه چکیده و متن کامل آن قرار داده شده است، به تفصیل به سازماندهی اسلامی از منظر امیرالمومنین (ع) پرداخته است.
چکیده:
شرطه الخمیس عنوان سازماندهی و ساختار خاصی است که حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام در سازماندهی سپاه خود مورد استفاده قرار می‌دادند. این ساختار ابداعی و نوآورانه، دارای ویژگی‌ها و خصیصه‌هایی است که آن را از سایر شیوه‌های سازماندهی متمایز می‌کند. مقاله پیش­رو با رویکرد کیفی و راهبرد تاریخی-تطبیقی به گردآوری و تحلیل داده ­ها پرداخته و برای اعتبار بخشی به یافته ­ها با افراد صاحب­ نظر در تاریخ اسلام مصاحبه­ های تکمیلی و تأییدی انجام شده است. با بررسی تفصیلی جایگاه نوآوری در مدیریت و به‌خصوص در سازماندهی، ویژگی­ های اصلی یک سازماندهی از نوع شرطه الخمیس شامل: ۱- وجود قرارداد خاص ۲- نوآورانه بودن ۳-انعطاف‌پذیری ۴- یادگیرندگی ۵- بصیرت‌بخشی به‌عنوان روش اصلی هماهنگی، احصا شدند. در ادامه ویژگی‌های این سازماندهی با پیکربندی­ های مشابه شرطه الخمیس مقایسه شده و به تبیین مزایای این پیکربندی پرداخته ‌شده است. نتیجه اینکه سازماندهی شرطه‌ الخمیس در شرایط کنونی برای اداره­ سازمان‌های با شرایط پیچیده و پویا، رقابتی، با ریسک و حساسیت بالا قابل توصیه است.
در رابطه با سازماندهی شرطه الخمیس باید افزود که مهمترین ویژگی این شکل سازماندهی، موفقیت عملیاتی آن است.

نویسندگان:

میثم لطیفی, مهدی عزیزی
دانلود مقاله بررسی دلالت‌های مدیریتی سیره امیرالمؤمنین علی علیه السلام در عرصه سازماندهی مطالعه موردی شرطه الخمیس

درباره ی mahdiazizi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس